Kair - "Matka Świata", w Kairze można sie tylko zakochać i wracać i wracać i wracać..
Kair jest największym kulturalnym i religijny centrum świata islamskiego. W tym hałaśliwym mieście kontrastów, bogactwo przeplata się ze skrajnym ubóstwem, a nawoływaniom muzeinów do modlitwy wtórują głośno trąbiace samochody. Miasto tętni życiem całą dobę, siedem dni w tygodniu. Nawet późno w nocy drogi egipskiej stolicy są pełne pojazdów, otwarte są kawiarnie, a sprzedawcy handlujący na ulicach pakują swoje wózki lub przygotowują się do kolejnego dnia pracy. Podczas dnia urok miasta nieco przygasa. Doskwiera upał, tłumy mieszkańców utrudniają przejście, korki uliczne są ogromne, a nad miastem unosi się smog.
Znajdziemy tu dzielnice biedy, które powstały na obrzeżach miasta z powodu stale rosnącej liczby mieszkańców. Osiedla zbudowane są z czerwonej cegły, często nie mają kanalizacji i bieżącej wody, a okna są pozbawione szyb. Najbiedniejsi, których nie stać nawet na takie mieszkania przebywają na cmentarzu u podnóża Cytadeli Kairskiej zwanym Miastem Umarłych.
Druga strona Kairu to bogate dzielnice takie jak: Heliopolis i wyspy na Nilu - Roda i Al Gezira. Swoje siedziby mają tu urzędy państwowe, biura, zagraniczne ambasady i hotele. Znajdują się tu również parki, kluby sportowe i Opera Kairska. Ulice są zadbane, szerokie, obsadzone drzewami i dobrze oświetlone nocą. Mieszkańcy tych obszarów są modnie ubrani, z reguły po europejsku, a kobiety zasłaniają kolorowymi chustkami tylko włosy, a nie całą twarz.
Kair jest w tej chwili największym miastem Afryki i Bliskiego Wschodu. W całej aglomeracji mieszka od ok. 17 do 20 mln ludzi. Ta liczba ta stale się zmienia ze względu na ciagłą migrację i wysoki przyrost naturalny. Szacuje się, że dziennie liczba mieszkańców stolicy Egiptu wzrasta o tysiąc. Do Kairu przybywają głównie Egipcjanie z obszarów rolniczych, przede wszystkim z Delty Nilu, w poszukiwaniu pracy. Miasto rozciąga się z północy na południe na długości ok. 35 km i z zachodu na wschód na ok. 65 km.
W Kairze można wyodrębnić trzy rodzaje zabytków turystycznych: staroegipskie, muzułmańskie i koptyjskie. Poniżej przedstawiamy po kilka przykładów tych zabytków, których naszym znanie nie można pominąć podczas wizyty w stolicy Egiptu.
Piramidy w Gizie zostały zbudowane od 2550 do 2490 r. p.n.e. ich fundatorami byli faraonowie: Cheops, Chefren i Mykerinos. Uważano, że faraonowie stają się bogami po swojej śmierci, dlatego władcy egipscy budowali świątynie dla bogów i grobowce dla siebie. Jedną z tajemnic związanych z trzema piramidami jest fakt, że wszystkie były dokładnie dopasowane do konstelacji Oriona. Piramidy znajdują się na płaskowyżu w Gizie, na południowo-zachodnich obrzeżach Kairu. Naukowcy są dziś pod wrażeniem konstrukcji piramid i osiągnięć inżynieryjnych starożytnego Egiptu.
Piramida Cheopsa została zbudowana jako pierwsza i jest największą piramidą z trzech. Jest to także jedyny cud starożytnego świata, który przetrwał. Termin „cud” naprawdę opisuje precyzję, z jaką piramida została zbudowana, coś, czego obecna technologia nie jest w stanie odtworzyć. Początkowo piramida ta miała 146 metrów wysokości, ale proces erozji zmniejszył ją do 138 metrów Uważa się, że materiał użyty do budowy piramidy został wygładzony wapieniem. Każdy blok używany do budowy waży więcej niż 2 tony, piramida składa się z ponad 2 milionów tych ciężkich kamieni. Istnieje wiele pytań dotyczących budowy piramidy. Uważa się, że kamienie zostały przeniesione z kamieniołomu przy użyciu wyłącznie siły człowieka. Pracownicy używali tylko bardzo prostych narzędzi drewnianych, co sprawia, że trudno uwierzyć, że taka praca została ukończona w ciągu zaledwie 20 lat.
Piramida Chefrena to druga najwyższa i druga co do wielkości piramida. Zbudowana przez faraona Chefrena, osiąga wysokość 136,4 m., czyli o 7 metrów mniej niż jej pierwotna wysokość. Piramida jest skonstruowana poziomo, co oznacza, że kamienie używane przy podstawie są bardzo duże, a gdy piramida wzrasta, kamienie stają się znacznie mniejsze. Stoi na skale, 10 metrów wyżej niż piramida Cheopsa, dlatego ta piramida wydaje się być znacznie wyższa. Dolny bieg kamieni wykonano z różowego granitu, ale pozostałą część piramidy pokryto wapieniem. Dwa wejścia prowadziły do wnętrza piramidy. Niestety piramida została najprawdopodobniej okradziona w starożytności, a wszystko, co znaleziono po wejściu do piramidy we współczesnych czasach, to pusta komora grobowa z otwartymi sarkofagami.
Piramida Mykerinosa jest trzecią i najmniejszą z trzech piramid znajdujących się w Gizie. Jej pierwotna wysokość wynosiła 65 metrów, ale dziś ma tylko 62 metry. Konstrukcja piramidy została ukończona w XXVI wieku p.n.e., dokładna data jest nieznana. Po jej południowej stronie znajdują się trzy piramidy satelitarne, które z jakiegoś tajemniczego powodu nie zostały ukończone. Pod koniec XII wieku podjęta została próba zburzenia piramidy, którą zlecił Al-Malek Al-Aziz Othman ben Yusuf. Jego robotnicy spędzili 8 miesięcy, próbując ją zniszczyć, ale poza pionową szczeliną pozostawioną w północnym miejscu piramidy, nic nie osiągnęli.
Wielki Sfinks przez wieki był wielką zagadką dla egiptologów i wielu badaczy. Niektórzy twierdzą, że konstrukcja Sfinksa została ukończona przez IV dynastię, faraona Chefrena, jednak według niektórych innych badaczy sfinks może być starszy niż sugerowana data. Wyrzeźbiony ze skały, zawierający ciało lwa i głowę człowieka, sfinks jest największym posągiem na świecie ze względu na swoje ogromne rozmiary - ma 73 metry długości i 20 metrów wysokości.
Do dziś nie jest jasne, kto zbudował sfinksa i dlaczego powstał. W starożytności, w czasach Nowego Państwa sfinks był symbolem królestwa, dlatego wielu faraonów, takich jak Amenhotep II czy Ramzes II, budowało świątynie wokół sfinksa.
Brakujący nos to kolejna zagadka. Niektóre źródła sugerują, że sfinks stracił nos podczas przybycia Napoleona do Egiptu. Jednak obrazy z XVIII wieku dowodzą, że nosa już wtedy brakowało. Inne źródła podają, że został uszkodzony podczas inwazji Turków. W miarę upływu czasu Sfinks został częściowo zasypany przez piasek, a następnie ponownie odkryty w 1905 roku.
Muzeum Egipskie zostało założone w 1835 r. przez rząd egipski. Początkowo znajdowało się w pobliżu ogrodu Ezbekeya w Kairze, jego lokalizacja była wielokrotnie zmieniana, aby znaleźć się w obecnym miejscu przy Midan al-Tahrir w śródmieściu Kairu. W muzeum znajduje się największa kolekcja starożytnych artefaktów z czasów faraonów, a dla ogólnego poglądu eksponowanych jest ponad 160 000 eksponatów. Jest to zatem największe muzeum w regionie.
Wewnątrz budynku są parter i pierwsze piętro. Na każdym piętrze znajduje się wspaniała kolekcja różnych przedmiotów używanych w starożytnym Egipcie. Wśród mniejszych artefaktów znajdują się kawałki papirusu, bizuteria i monety. Inne cenne przedmioty, które można zobaczyć w muzeum to: reliefy, sarkofagi, obiekty sztuki funeralnej, przedmioty znalezione w grobowcach, rzeźby i posagi. Ponadto w muzeum można podziwiać kolekcję portretów fajumskich z okresu helleńskiego i rzymskiego.
Niektóre części muzeum są pod stałym nadzorem, tak jak sale z mumiami królewskimi i obszar z eksponatami pochodzącymi z grobowca Tutanchamona. Wizyta w muzeum jest koniecznością podczas pobytu w Kairze!
Najsłynniejszy kościół koptyjski w Kairze to Kościół Zawieszony, nazywany po arabsku al-Muallaqah (wiszący, zawieszon). Kościół jest poświęcony Maryji Dziewicy i znany jest również jako kościół Najswiętszej Marii Panny lub kościół stopni.
Wiszący Kościół jest tak nazwany, ponieważ został zbudowany na fundamentach rzymskiej fortecy Babilon w Starym Kairze, z nawą zawieszoną nad przejściem. Ruiny fortecy znajdują się dużo niżej od poziomu dzisiejszej ulicy, co sprawia wrażenie jakby kosciół wisiał w powietrzu. Światynia została zbudowana na przełomie III i IV wieku i od tego czasu była kilkakrotnie przebudowywana, w tym najważniejsza przebudowa miała miejsce w X wieku.
Wejście do Wiszącego Kościoła prowadzi przez pięknie zdobioną bramę przy ulicy Shar'a Mari Girgis. Następnie droga wiedzie do otwartego dziedzińca, po czym trzeba wspiąć się na 29 schodów, aby dostać się do kościoła. Na szczycie schodów znajduje się troje zdobionych drewnianych drzwi, otoczonych pięknymi rzeźbami w kamiennej ścianie.
Wewnątrz Kościół Wiszący jest nadal jednym z najbardziej imponujących kościołów w mieście, wyróżniającym się marmurową amboną, inkrustowanymi ekranami, ikonami i malowidłami ściennymi. 11-wieczna marmurowa ambona ma 13 wdzięcznych filarów, przedstawiających Jezusa i 12-tu apostołów. W baptysterium wycięto z podłogi panel, aby odsłonić znajdującą się poniżej wodną bramę.
Kościoł św. Sergiusza (Abu Sarga) to najstarszy kairski kościół z IV lub V wieku znajdujacy się w Starym Kairze. Zgodnie z tradycją zbudowany jest w miejscu trzydniowego przebywania Świętej Rodziny w Egipcie. Świadczyć ma o tym krypta zlokalizowana w dolnej części kościoła, która miała być miejscem ich zamieszkiwania. Wg naukowców nie jest to „święta krypta” i prawdopodobnie jest budowlą pochodzącą z II wieku.
Kościół należy do Archidiecezji Aleksandrii Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego i jest pod wezwaniem męczenników chrześcijańskich św. Sergiusza i św. Bakchusa, żołnierzy armii rzymskiej. Część ich relikwii jest przechowywana w tym kościele.
Cytadela Saladyna, znajdująca się w Kairze, została zbudowana przez Saladyna Al Ayouba pod koniec XII wieku. Główną rolą cytadeli na szczycie wzgórza Moqattam była obrona Kairu przed atakami ze strony krzyżowców, którzy prowadzili kampanie wojskowe podczas rządów Saladyna. Cytadela od wieków odgrywała ważną rolę jako siedziba króla i jego rządu. Cytadela była świadkiem wielu kluczowych wydarzeń historycznych, takich jak inwazja Napoleona Bonaparte na Egipt. Forteca broniła miasta, dopóki francuscy żołnierze jej nie przejęli.
Dziś cytadela, dzięki swemu położeniu na wzgórzu, oferuje turystom zapierający dech w piersiach widok na Kair. Wiele ważnych zabytków, takich jak meczet Mohameda Ali, meczet An-Nasira Muhammada i meczet Sulejmana Paszy, zostało zbudowanych w Cytadeli, co dowodzi architektonicznej świetności egipskiej historii. W cytadeli znajdują się także cztery muzea; Muzeum Wojskowe, Muzeum Policji, Muzeum Powozów Królewskich i Muzeum Qasr El Gawhara - wszystkie cztery są warte odwiedzenia.
Wielki Meczet Muhammada Alego Paszy lub Meczet Alabastrowy jest największym meczetem zbudowanym w pierwszej połowie XIX wieku. Znajduje się na szczycie cytadeli w Kairze, a dzięki wyjątkowej konstrukcji z bliźniaczymi minaretami jest to najwybitniejszy meczet w Kairze. Budowa meczetu rozpoczęła się w 1830 r., po śmierci najstarszego syna Muhammada Alego, a zakończyła się dopiero w 1857 r. za panowania Saida Paszy. Meczet został zbudowany na wzór tureckich imperialnych meczetów w Stambule. W następnych latach stan meczetu zaczął się pogarszać, a król Fuad zarządził jego renowację, która zakończyła się w 1939 roku.
Słynny meczet Ibn Tulun w Kairze, zbudowany w latach 873 - 879 przez Ahmada Ibn Tuluna, jest najstarszym meczetem w Egipcie zachowanym w oryginalnym ksztacie i trzecim na świecie pod względem zajmowanej powierzchni. Słynie on również ze swojej pięknej architektury i wyjątkowego minaretu.
Meczet otoczony jest murem i zajmuje powierzchnię ponad 6 akrów. Łuki galerii dziedzińca ozdobione są pięknie rzeźbionymi stiukami.
Minaret wzorowany jest na minaretach Samarry, z kręconymi schodami na zewnątrz. Wpływ andaluzyjski widoczny jest również w łukach podkowy okien minaretowych.
Główne prace restauracyjne odbyły się w 1️999 roku. Obejmowały nawierzchnię dziedzińca i odnowienie fontanny w czarnym marmurze.
Jak głosi legenda meczet powstał w miejscu, gdzie generał Amr ibn al-Asr ujrzał gniazdo dwóch gołębi. Budowla powstała w VII wieku i jest najstarszym egipskim meczetem. Obiekt był wielokrotnie przebudowywany. Obecnie nic nie pozostało z jego pierwotnego wyglądu. Duży otwarty plac otaczają arkady z kilkoma rżędami filarów. Na środku dziecińca znaduje się fontanna służąca do rytualnego obmycia ciała przed modlitwą. Naprzeciw wejścia jest minibar i mihrab. Część meczetu przeznaczona dla kobiet odseparowana jest drewnianą przesłoną.
Ulica Al-Muizz w islamskiej części Kairu jest jedną z najstarszych ulic w Kairze. Nosi nazwę od imienia Al-Mu'izz li-Din Allah, czwartego kalifa z dynastii Fatymidów. Ma długość około jednego kilometra. W 1997 roku rząd egipski przeprowadził szeroko zakrojone remonty budynków historycznych, nawierzchni i kanalizacji, aby przekształcić ulicę w „skansen”.
Północna część ulicy rozciąga się od meczetu Al-Hakima do targu z przyprawami przy ulicy Al-Azhar i obejmuje sekcję targów antyków, meczet Al-Aqmar (jeden z nielicznych zachowanych meczetów fatimidów), kompleks Qalawun, i kilka dobrze zachowanych średniowiecznych rezydencji i pałaców. Południowa część rozciąga się od kompleksu Ghuriya do Bab Zuweila i obejmuje wspaniały rynek namiotowy w dzielnicy Gamaliya.
Na tej ulicy znajduje się największe skupisko średniowiecznych skarbów architektury islamskiej. Miejsce to najpiękniej wygląda wieczorem, zwłaszcza w Ramadanie.
Bazar Khan el Khalili jest atrakcją samą w sobie. Nie należy do żdnej grupy wyżej wymienionych obiektów. Khan El Khalili uważany jest za jeden z najstarszych rynków na Bliskim Wschodzie. Jeśli lubisz robić zakupy lub po prostu chcesz pospacerować waskimi uliczkami pełnymi orientalnych suwenirów musisz koniecznie odwiedzić to miejsce. Bazar jest równie popularny wśród turystów jak i mieszkańców.
Kiedy myślisz o Egipcie, pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, są piramidy, ponieważ są one zawsze związane ze starożytnym światem Egiptu. Bazar jest jednak również doskonałym przykładem czasów starożytnych.
Znajduje się w islamskiej dzielnicy w Kairze, która początkowo służyła innym celom niż obecnie. Bazar był mauzoleum dla rodziny królewskiej Fatymidów oraz częścią Wielkiego Wschodniego Pałacu Fatymidów.
Dzisiaj Bazar Khan El Khalili to miejsce dla lokalnych sprzedawców. Słynie z odzieży, tradycyjnej biżuterii, przypraw i perfum. Jest to idealne miejsce do samodzielnego zwiedzania i podziwiania prawdziwej egipskiej kultury.
Jeśli jesteś zmęczony i potrzebujesz odpoczynku, możesz zatrzymać się w każdej kawiarni znajdującej się na ulicy, aby wypić filiżankę mocnej egipskiej herbaty lub spróbować bardziej egzotycznego smaku kawy z kardamonem. Jeśli chcesz wypić prawdziwą arabską kawę lub herbatę, zatrzymaj się w starej arabskiej kawiarni El Fishawy otwartej od 1773 roku.
Nasza firma oferuje kilka rodzajów wycieczek krajoznawczych, podczas których zwiedza się Kair. Wycieczki organizowane są z Hurghady, Marsa Alam i Sharm El Sheik. Proponujemy wycieczki autokarowe i lotnicze, jednodniowe i dwudniowe. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.