Słowo „piramida” zawsze łączy się z Egiptem. Jeśli zagramy w grę na kojarzenie słów, to przy wyrazie piramida trzy Wielkie Piramidy w Gizie natychmiast przyjdą każdemu na myśl. Chociaż doskonale wiemy, że na świecie są inne piramidy, ba nawet sam Egipt ma dużo więcej piramid niż te w Gizie. W całym Egipcie zbudowano łącznie 11 piramid.
Najstarszą egipską piramidą jest piramida Dżesera (III dynastia, 2668-2649 p.n.e) w Sakkarze - lub, jak to powszechnie wiadomo, piramida schodkowa. Najstarsza ze wszystkich piramid i pierwsza wielka budowla na świecie wzniesiona z ociosanych kamieni. Cały kompleks grobowy, łącznie ze świątyniami, dziedzińcami i samą piramidą schodkową został zaprojektowany przez Imhotepa, głownego architekta faraona Dżesera. Imhotep był prawdopodobnie pierwszym geniuszem w historii, o którym wspominają źróda.
Do dziś nie wiadomo dlaczego postanowiono zbudować pierwszą egipską piramidę. Na pewno istotne było, aby grobowiec był widoczny z daleka i wywierał wrażenie na poddanchy. Ważne były również kwestie religijne. Zgodnie z Tekstami Piramid, najstarszego zbioru zaklęć grobowych, faraon wstępował do nieba po wysokich schodach, a co bardziej przypomina monumentalne schody jak nie piramida?
Piramida Schodkowa Dżosera jest wysoka na ok. 58 m, a jej podstawa ma wymiary 123 m na 107 m. Początkowo obiekt miał formę mastaby (prostopadłościanu), dopiero później dodawano kolejne stopnie, aż do otrzymania sześcioschodkowej piramidy. Podziemną część budowli stanowi labirynt tuneli, szybów i komór. W jednym z pomieszczeń znaleziono ok. 40 tys. kamiennych naczyń pokrytych inskrypcjami, wśród których są kartusze z imionami poprzednich władców Egiptu.
Dzisiaj mamy dla Was rewelacyjną wiadomość! W końcu, po wielu latach renowacji Piramida Schodkowa Dżosera w Sakkarze została otwarta dla publiczności. Ministerstwo Turystyki i Starożytności informowało, że prace konserwatorskie zostaną zakończone w pierwszym kwartale 2020 r. Dotrzymano słowa. Roboty zostały wykonane do końca lutego, a piramida została oficjalnie otwarta dziś, czyli we czwartek, 5 marca 2020 roku.
Główne prace renowacyjne nad 47 000-letnią piramidą schodkową zostały wykonane w zeszłym roku, a minister Khaled al-Anani przeprowadził w lutym końcowe inspekcje, aby uznać najstarszą piramidę w Egipcie za gotową na przyjęcie gości. Odnowiony został cały teren przy piramidzie, w tym wszystkie ścieżki prowadzące do starożytnej piramidy. Będąc jednym z największych skarbów historycznych Egiptu, ten projekt był najważniejszym z przedsięwzięć, nad którymi pracowało Ministerstwo.
Prace konserwatorskie nad Piramidą Dżesera rozpoczęły się dużo wcześniej, bo w 2006 r., ale zostały wstrzymane w 2011 r. Następnie rozpoczęły się ponownie w 2013 r. i trwały siedem lat. Roboty obejmowały przywrócenie zewnętrznej fasady piramidy, naprawienie chwiejnych kamieni, przywrócenie schodów przy południowo-wschodnim wejściu oraz przygotowanie wewnętrznych narożników piramidy. Wewnątrz i na zewnątrz piramidy zainstalowano system oświetlenia.
Teraz piramida po liftingu zewnętrznym i wewnętrzym wygląda wspaniale i czeka na turystów! Bilet wstępu kosztuje 100 LE (funtów egipskich), czyli ok. 6,5$.
Zaciekawił Cię temat? Sprawdź naszą wycieczkę do Sakkary organizowaną z regionu Hurghada.