Podczas tej wycieczki z polskojęzycznym przewodnikiem poznasz okolice Kairu. Zobaczysz dawną stolicę Egiptu Memfis. To, co pozostało z dawnych Memphis, znajduje się w małym ogrodzie. Główną atrakcją ukrytą w betonowym budynku jest kolos Ramzesa II, znaleziony w 1820 roku. Duże wrażenie robi także alabastrowy sfinks ważący 80 ton. Obydwa posągi stały prawdopodobnie przed potężną świątynią Ptaha, głównego boga Memfis. W Memfis znajduje się jeszcze kilka posągów, miedzy innymi stojący posąg Ramzesa II z czasów średniego państwa.
Następnie pojedziemy do Dahshur, tam wzrok przyciąga Piramida Łamana. Jest to jedyna piramida egipska, której ściany mają inny kąt nachylenia, stąd jej nazwa. Inny kąt ścian Piramidy Łamanej nie wynika z wyobraźni budowniczych, ale z konieczności. Dzięki temu udało się uniknąć katastrofy budowlanej. Po ukończeniu połowy prac budowlanych architekci postanowili zmienić kąt nachylenia ścian z 55 na 44. i strop nie zawalił się pod wpływem zbyt dużego ciężaru.
Jednakże główną atrakcją Dahshur jest Czerwona Piramida, bezpośrednia poprzedniczka Piramidy Cheopsa w Gizie. Egiptolodzy podejrzewają, że właśnie w tym miejscu pochowano ostatecznie Sneferu (2639 - 2604 p.n.e.), ojca słynnego Cheopsa. Piramida mierzy 105 metrów i została wzniesiona na planie kwadratu o boku 220 metrów.
Pojedziemy także do Sakkary. Najważniejszym zabytkiem Sakkary jest piramida Dżesera. Do dziś pozostaje tajemnicą, dlaczego podjęto decyzję o budowie pierwszej egipskiej piramidy. Z pewnością ważne było, aby grób był widoczny z daleka i robił wrażenie na poddanych. Ważne były także względy religijne. Według Tekstów Piramid, najważniejszego zbioru amuletów grobowych, faraon wstąpił po wysokich schodach do nieba, a co bardziej przypomina monumentalne schody niż piramidę? Grobowiec faraona Dżesera (III dynastia, 2668-2649 p.n.e.) był pierwszą próbą wykorzystania nowego materiału budowlanego. Do tego czasu używano cegieł mułowych, liści palmowych i niewielkich ilości drewna, natomiast do budowy piramidy Dżesera używano kamienia. Można tu znaleźć wiele elementów nietypowych dla budownictwa kamiennego, będących próbą odtworzenia form stosowanych we wcześniejszych typach budownictwa. Piramida schodkowa Dżesera ma około 58 m wysokości, a jej podstawa ma wymiary 123 m na 107 m. Początkowo budowla miała formę mastaby (grobowca w kształcie prostopadłościanu), dopiero później dodawano kolejne stopnie, aż uzyskano sześciostopniową piramidę. Element podziemny to plątanina tuneli, szybów i komór.
W trakcie zwiedzania będzie przerwa na obiad w lokalnej restauracji. Napoje do obiadu są dodatkowo płatne.
Powrót do hotelu około godziny 18.00. Wycieczka rozpoczyna się o godz. 8.00. Zbiórka w recepcji hotelowej.
UWAGA! Kolejność zwiedania moze ulec zmianie. Wycieczka jest organizowana przy minimum dwóch osobach.
Transfery z Kairu do Menfis, Dahszur i Sakkay oraz z powrotem do Kairu. Bilety wstępów do zwiedzanych obiektów, obiad bez napojów w lokalnej restauracji oraz zwiedzanie pod opieką polskojęzycznego przewodnika.
Wycieczkę z polskim przewodnikiem rezerwuje się z minimum dwutygodniowym wyprzedzeniem. Prosimy się z nami skontatować poprzez e-mail kontakt@egpipt-wakacje.pl lub telefonicznie tel. +20 114 958 24 45 WhatsApp / Viber.
Za wycieczkę można zapłacić podczas wycieczki gotówką w walucie amerykańskiej lub kartą. Płatność kartą należy wcześniej zgłosić.